14 بهمن 1401
استراتژی های تریدینگ

بهترین راه برای یادگیری تحلیل تکنیکال

یادگیری فارکس

تحلیل تکنیکال در فارکس علاوه‌بر الگوها و شاخص‌های نموداری، شامل مطالعه موضوعات گسترده‌ای مانند اقتصاد رفتاری و مدیریت ریسک نیز می‌شود. هدف تحلیل تکنیکال این است که فرصت‌های معاملاتی را شناسایی کرده و با استفاده از یک رویکرد منضبط و مبتنی بر قوانین، که بازده بلندمدت تعدیل شده با ریسک را به حداکثر می‌رساند، بهترین زمان برای ورود یا خروج از بازار را نشان دهد. در این مقاله قصد داریم تا برخی از بهترین راه‌ها برای یادگیری تحلیل تکنیکال را پیش روی مبتدیان بگذاریم تا بدون انجام ریسک اقدام به سرمایه‌گذاری‌های موفق کنند. 

اقلام کلیدی:

  • تحلیل تکنیکال مطالعه نمودارها و الگوها است، اما می‌تواند جنبه‌هایی از اقتصاد رفتاری و مدیریت ریسک را نیز در برگیرد.
  • تجارت شبیه‌سازی شده به معامله‌گران کمک می‌کند تا نحوه عملکرد شاخص‌های تکنیکال در بازارهای پویا را بهتر درک کنند.

برای خود یک چارچوب در نظر بگیرید

اولین قدم در یادگیری تحلیل تکنیکال، به دست آوردن یک درک اساسی از مفاهیم اصلی است که با خواندن کتاب، گذراندن دوره‌های آنلاین یا آفلاین، یا مطالعه از طریق وب‌سایت‌های آموزشی حاصل می‌شود. بسیاری از این منابع به صورت رایگان در سطح وب وجود دارند، اما برخی از تحلیلگران و مربیان برای خدمات خود هزینه دریافت می‌کنند.

کتاب‌های معاملاتی بی‌شماری در این زمینه تالیف شده‌اند و برخی از آن‌ها در زمینه تحلیل تکنیکال امتحان خود را پس داده‌اند و منابعی برای معامله‌گران تازه کار به شمار می‌روند. همچنین، بسیاری از دوره‌ها نیز به صورت آنلاین و آفلاین در دسترس هستند، از جمله تجزیه و تحلیل فنی آکادمی Investopedia.

نکته مهم این است که بسیاری از دوره‌های تجارت آنلاین نتایج چشمگیری را وعده می‌دهند و از تاکتیک‌های فروش با فشار بالا استفاده می‌کنند، اما در پایان جلسات هیچ خروجی مفیدی ندارند. در این شرایط معامله‌گران مبتدی قطعا دوست دارند در دوره‌های ایده‌آل با خروجی مناسب شرکت کنند..

بسیاری از معامله‌گران سیستم‌ها و تکنیک‌های معاملاتی خود را در طول زمان توسعه می‌دهند. به هر حال، شرکت‌هایی که سیستم‌های معاملاتی «پیش پا افتاده» را با وعده‌های گسترده ارائه می‌کنند، قطعا به دنبال مناع خود هستند؛ چراکه اگر این سیستم‌ها سودآور بودند هرگز آن‌ها را به اشخاص ثالث نمی‌فروختند و از آن‌ها به عنوان “فوت آخر استاد” استفاده می‌کردند.

اما شرکت‌هایی مانند Investopedia نیز وجود دارند که بدون توجه به این مسائل اقدام به ارائه آموزش‌های کاربردی برای مبتدیان می‌کنند. البته، ناگفته نماند که این آموزه‌ها صرفا برای مبتدیان کارساز خواهد بود. 

تمرین کنید و مهارت‌های خود را توسعه دهید

بعد از یادگیری نکات کلیدی تحلیل تکنیکال، قدم بعدی این است که تمامی آموزه‌های ارائه شده را در یک دفترچه جمع‌آوری کنید و پس از مطالعه دقیق آن‌ها، شروع به انجام معاملات شبیه‌سازی شده کنید.

معامله‌گرانی که سیستم‌های معاملاتی خودکار را توسعه می‌دهند، می‌توانند از بک تست استفاده کنند تا ببینند مجموعه‌ای از قوانین با استفاده از داده‌های تاریخی چگونه عمل می‌کنند. به عنوان مثال، یک معامله‌گر ممکن است برای دریافت سیگنال خرید یا فروش اقدام به ساخت یک استراتژی میانگین متحرک متقاطع (moving average crossover strategy) کند. این استراتژی هنگامی که میانگین متحرک کوتاه مدت از میانگین متحرک بلندمدت عبور کند، سیگنال خرید ارسال می‌کند و بالعکس. سپس معامله‌گر می‌تواند گذشته سیستم را مورد بررسی قرار دهد تا ببیند که عملکرد آن چگونه بوده است.  

به خاطر داشته باشید که سیستم‌های معاملاتی که بازدهی قانع کنند‌ه‌ای را با استفاده از داده‌های تاریخی ایجاد می‌کنند، تضمینی برای عملکرد خوب در بازارهای زنده نیستند. در واقع، سیستم‌های معاملاتی پیچیده می‌توانند برای عملکرد ایده‌آل با استفاده از داده‌های تاریخی «مناسب منحنی» مناسب باشند، اما در آینده کاربرد چندانی نخواهند داشت. بهترین سیستم‌های معاملاتی از مجموعه قوانین ساده‌ای استفاده می‌کنند که عملکرد سودآوری دارند و به اندازه کافی انعطاف‌پذیر هستند تا هم در گذشته و هم در آینده عملکرد خوبی داشته باشند.

معامله‌گرانی که بدون سیستم‌های معاملاتی خودکار معاملات خود را انجام می‌دهند، ممکن است بخواهند تجارت کاغذی (paper trading) را برای تنظیم دقیق مهارت‌های خود در نظر بگیرند. با این حال، معامله‌گران می‌توانند به جای ثبت معاملات روی کاغذ، با استفاده از یک اکانت آزمایشی، معاملات را انجام دهند تا عملکرد آن‌ها را در طول زمان بسنجند. توصیه می‌شود عملکرد این معاملات را به دقت دنبال کنید تا به طور عینی تعیین کنید که استراتژی‌ها در طول زمان چقدر موفق هستند. 

شرکت‌های کارگزاری و سایر شرکت‌های مرتبط انواع مختلفی از پلتفرم‌ها را ارائه می‌دهند که به معامله‌گران امکان توسعه سیستم‌های معاملاتی خودکار و تجارت کاغذی را می‌دهند.

سخن پایانی

بهترین راه برای یادگیری تحلیل تکنیکال این است که به درک کاملی از اصول اصلی دست یابید و سپس آن دانش را از طریق معاملات شبیه‌سازی شده آزمایش کنید. به لطف فناوری‌های موجود، بسیاری از کارگزاران و وب‌سایت‌ها پلتفرم‌هایی را ارائه می‌دهند که معاملات شبیه‌سازی شده را به طور دقیق همپوشانی کرده‌اند. در حالی که هیچ میانبری برای موفقیت وجود ندارد، معامله‌گران مشتاق می‌توانند با استفاده از چنین پلتفرم‌هایی نسبت به تقویت استراتژی‌های خود تلاش کنند.

منبع: investopedia

در مورد این بازخورد بگذارید

  • کیفیت
  • قیمت
  • خدمات

طرفداران

+
فیلد را اضافه کنید

منفی

+
فیلد را اضافه کنید
تصویر را انتخاب کنید
ویدیو را انتخاب کنید