14 بهمن 1401
تحلیل فاندامنتال

نحوه خواندن گزارشات اقتصادی

نجوه خواندن گزارشات اقتصادی

هر هفته معاملاتی ده ها شاخص اقتصادی منتشر می شود، اما تعداد بسیار کمی از آنها در واقع در حال حرکت در بازار هستند. ما همیشه می‌بینیم که مبتدی‌ها سودمندی تحلیل بنیادی را زیر سوال می‌برند، زیرا می‌بینند که اعداد در داده‌های اقتصادی ایالات متحده به عنوان مثال خوب هستند، اما بازار هیچ کاری انجام نمی‌دهد، یا حتی گاهی اوقات برعکس عمل می‌کند.

این می تواند صرفاً به این دلیل اتفاق بیفتد که بازار بر روی آن گزارش خاص متمرکز نیست، یا انتشار بیشتر مطابق با انتظارات است. بازار بیشتر به شگفتی ها یا چیزهای خاصی که روی آن متمرکز است واکنش نشان می دهد.

اگر یک گزارش اقتصادی همانطور که انتظار می رود منتشر شود، هیچ چیزی برای پی بردن از آن وجود ندارد، مگر اینکه جزئیات چیز دیگری را بیان کند. علاوه بر این، اگر بازار بر آن گزارش اقتصادی متمرکز نباشد، حتی اگر غافلگیرکننده باشد، به احتمال زیاد بازار به هر حال حرکت چندانی نخواهد داشت.

بخوانید: تحلیل فارکس

برای ترید یا معامله گزارش های اقتصادی بهتر باید بدانید که بازار روی چه چیزی متمرکز است. اگر بازار بر اشتغال متمرکز باشد زیرا بانک مرکزی به صراحت اعلام کرده است که بر این اساس سیاست پولی را تعدیل خواهد کرد، در این صورت گزارش‌های تورمی آنچنان در بازار حرکت نمی‌کنند و بالعکس.

همچنین باید بدانید در چرخه تجاری در کجا قرار دارید. اگر به تازگی از رکود خارج شده‌اید، هیچ‌کس به تورم اهمیت نمی‌دهد، بلکه بیشتر روی اشتغال، سفارش کالاهای بادوام، ISM، مجوزهای ساختمانی، خرده‌فروشی و غیره تمرکز می‌کند. اگر در یک انبساط دیر رسیده اید و تورم بالا می رود، داده های تورم در مرکز قرار می گیرند زیرا بانک مرکزی برای کاهش سرعت آن اقدام می کند و این باعث کاهش رشد اقتصادی نیز می شود.

همچنین نوعی سلسله مراتب بر اساس کشوری که گزارش های اقتصادی را منتشر می کند، وجود دارد. به طور کلی، داده های ایالات متحده مهم ترین هستند زیرا ایالات متحده بزرگترین اقتصاد جهان است. ضرب‌المثلی وجود دارد که می‌گوید: «وقتی آمریکا عطسه می‌کند، دنیا سرما می‌خورد».

این فقط برای نشان دادن اهمیت اقتصاد ایالات متحده است. بنابراین، اگر اقتصاد ایالات متحده به خوبی عمل کند، می تواند یک احساس ریسک مثبت ایجاد کند (تا زمانی که بقیه جهان بد عمل نمی کنند) و آن زمانی است که داده های ایالات متحده خوب می تواند باعث شود که دلار در واقع ضعیف شود، همانطور که دیدیم. در سال 2020 از بحران کووید خارج شد.

بخوانید:‌ تحلیل یورو

از سوی دیگر، داده‌های ضعیف‌تر و ضعیف‌تر ایالات متحده می‌تواند احساس ریسک منفی را ایجاد کند و دلار را به عنوان یک پناهگاه امن افزایش دهد.

به عنوان مثال، در حال حاضر، بازار به ویژه بر روی داده های تورم متمرکز شده است. چرا اینطور است؟ زیرا نرخ تورم در ایالات متحده بیش از دو برابر هدف فدرال رزرو برای 2 درصد در سال است و همچنان در حال افزایش است.

این به نوبه خود باعث می شود که بازار در یک فرآیند انقباض سریعتر توسط فدرال رزرو و همه چیزهایی که می تواند از آن ناشی شود مانند کند شدن رشد اقتصادی، خطای سیاست گذاری، رکود اقتصادی و غیره قیمت ها را افزایش دهد. اکنون بازار اصلاً به ادعاهای بیکاری یا برخی از داده های بریتانیا یا اتحادیه اروپا اهمیت نمی دهد، زیرا آنچه ممکن است در ایالات متحده اتفاق بیفتد به بازارهای دیگر سرایت خواهد کرد.

همانطور که می بینید هنگام بررسی داده های اقتصادی چیزهای بیشتری باید در نظر گرفته شود تا اینکه فقط توجه کنید که آیا گزارش بهتر است یا بدتر از حد انتظار است یا اگر تقویم اقتصادی می گوید که این یک رویداد کم یا زیاد است. شما باید دید وسیع تری داشته باشید و آنچه در آن زمینه خاص مهم است را فیلتر کنید تا انتشارات اقتصادی بهتری را مبادله کنید.

منبع

در مورد این بازخورد بگذارید

  • کیفیت
  • قیمت
  • خدمات

طرفداران

+
فیلد را اضافه کنید

منفی

+
فیلد را اضافه کنید
تصویر را انتخاب کنید
ویدیو را انتخاب کنید