14 بهمن 1401
مدیریت ریسک

پنج نکته برای تنوع بخشیدن به سبد سهام – بخش دوم

مدیریت ریسک در فارکس

در مقاله قبل درمورد ۵ نکته برای تنوع بخشیدن سبد سرمایه‌گذاری صحبت کردیم، در این بخش قصد داریم به بخش دوم این مقاله اشاره کنیم و نکاتی را برای شما کاربر M4M یادآور شویم.

اگر مقاله قبلی را نخوانده‌اید در ابتدا پیشنهاد می‌کنم آن مقاله را مطالعه کنید:

پنج نکته برای تنوع بخشیدن به سبد سهام – بخش اول

صندوق‌های سرمایه‌گذاری شاخصی یا اوراق قرضه را در نظر بگیرید

ممکن است بخواهید صندوق‌های سرمایه‌گذاری شاخصی یا صندوق‌های با درآمد ثابت را به پرتفوی خود اضافه کنید. سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار که شاخص‌های مختلف را دنبال می‌کنند، یک سرمایه‌گذاری درازمدت متنوع برای پرتفوی شما می‌سازد. با این کار شما در واقع سبد خود را در برابر نوسانات و عدم اطمینان بازار محافظت می‌کنید. این صندوق‌ها سعی دارند عملکرد شاخص‌های گسترده را با هم مطابقت دهند، بنابراین به جای سرمایه‌گذاری در یک بخش خاص، سعی می‌کنند ارزش بازار اوراق قرضه را منعکس کنند.

این وجوه اغلب با کارمزدهای کم همراه هستند که خود امتیاز دیگری برای سرمایه‌گذار محسوب می‌شود. این به معنای پول بیشتر در جیب شماست. به طوری که هزینه‌های مدیریتی و عملیاتی به دلیل آنچه برای اداره این وجوه لازم است، مقرون به صرفه هستند.

یکی از اشکالات احتمالی صندوق‌های سرمایه‌گذاری شاخصی می‌تواند ماهیت مدیریت منفعلانه آن‌ها باشد. در حالی که سرمایه‌گذاری غیرمستقیم عموماً مقرون به صرفه است، در بازارهای ناکارآمد می‌تواند کمتر از حد مطلوب باشد. بنابراین، مدیریت فعال، به ویژه در دوره‌های اقتصادی چالش برانگیز، می‌تواند در بازارهای با درآمد ثابت مفید باشد.

به متنوع کردن پرتفوی خود ادامه دهید

به طور منظم به سرمایه‌گذاری‌های خود تنوع ببخشید. اگر 10000 دلار بودجه برای سرمایه‌گذاری دارید، استراتژی میانگین‌‌سازی هزینه دلاری (dollar-cost averaging) استفاده کنید. این رویکرد به‌ جای سرمایه‌گذاری کل مبلغ در یک زمان، راه حل کم ‌ریسک‌‌تری را پیشنهاد می ‌دهد؛ خرید مقادیر کمتر در فواصل منظم، بدون در نظر گرفتن نوسانات قیمتی. این استراتژی به سرمایه‌‌گذاران کمک می‌‌کند تا احساسات را از تصمیم‌‌گیری‌‌ها و معاملات خود حذف کرده و میانگین هزینه خرید خود را کاهش دهند؛ زیرا بازارها در هنگام رشد، اغلب با ریزش‌‌هایی مواجه خواهند بود.

با استراتژی میانگین‌‌سازی هزینه دلاری، شما بودجه خود را به طور منظم در یک سبد مشخص از اوراق بهادار سرمایه‌گذاری می‌کنید. با استفاده از این استراتژی، وقتی قیمت‌ها پایین است، سهام بیشتری می‌خرید و زمانی که قیمت‌ها بالاست، سهام کمتری می‌خرید.

بهترین زمان خروج از بازار را بشناسید

خرید، هولد کردن و میانگین‌سازی هزینه دلاری استراتژی‌های درستی هستند. اما این بدان معنا نیست که فرایند سرمایه‌گذاری خود را معطوف به استراتژی‌های خودکار نظیر autopilot یا Algorithmic Trading کنید و سرمایه خود را به حال خود رها نمایید. در عوض باید نیروهای موجود در کار را نیز در نظر بگیرید و هر از گاهی سری به پرتفوی خود بزنید.

در جریان سرمایه‌گذاری‌های خود باشید و از هرگونه تغییر در شرایط کلی بازار مطلع باشید. باید بدانید چه اتفاقی برای شرکت‌هایی که در آن‌ها سرمایه‌گذاری کرده‌اید، می‌افتد. با انجام این کار، همچنین می‌توانید بفهمید که زمان کاهش ضرر، فروش و پرش به سرمایه‌گذاری بعدی فرا رسیده است.

مراقب کارمزدها و کمیسیون‌ها باشید

اگر روی سهام سرمایه‌گذاری می‌کنید، باید بدانید که بابت کارمزدهایی که می‌پردازید چه چیزی دریافت می‌کنید. برخی از شرکت‌ها بخاطر نگهداری از دارایی‌های شما به صورت ماهانه کمیسیون دریافت می‌کنند، در حالی که برخی دیگر این هزینه‌ها را هنگام معاملات دریافت می‌کنند. این کارمزدها ممکن است در درازمدت روی سرمایه‌گذاری نهایی شما تاثیر بگذارند. به طور مثال، شبکه اتریوم بعد از افزایش سرسام‌آور قیمت اتر طی چند ماه، کارمزدهای سنگین بعضا 120 دلاری از معامله‌گران دریافت می‌کرد. حال تصور کنید که یک سرمایه‌گذار ایرانی با 200 دلار بودجه قصد انجام معاملات روزانه در بازار فویچرز داشته باشد. قطعا ورشکست خواهد شد!

حواستان باشد که چه چیزی می‌پردازید و چه چیزی در ازای آن دریافت می‌کنید. به یاد داشته باشید که ارزان‌ترین انتخاب همیشه بهترین انتخاب نیست.

نکته: امروزه، بسیاری از کارگزاران آنلاین کارمزدی بابت معاملات در بخش‌های مختلف بازار مانند صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETFs) و صندوق‌های سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات (REIT) دریافت نمی‌کنند. با این حال، luhlghj صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک (mutual funds)، سهام غیر نقدشونده، و طبقات داراییهای جایگزین اغلب با کارمزد همراه هستند.

چرا باید در پرتفوی خود تنوع ایجاد کنیم؟

تنوع به سرمایه‌گذاران کمک می‌کند تا “همه تخم‌مرغ‌های خود را در یک سبد قرار ندهند.” ایده این است که اگر یک سهام، بخش یا طبقه دارایی سقوط کند، بقیه ممکن است رشد کنند. این امر به ویژه در صورتی صادق است که دارایی‌های خریداری شده از نظر هدف و وابستگی متقابل ارتباط نزدیکی با یکدیگر نداشته باشند. از نظر ریاضی، استراتژی تنوع ریسک کلی سبد را بدون به خطر انداختن بازده مورد انتظار کاهش می‌دهد.

آیا صندوق‌های سرمایه‌گذاری شاخصی دارای تنوع خوبی هستند؟

طبق تعریف، یک صندوق سرمایه‌گذاری شاخص (ETF) برخی از شاخص‌ها را تکرار می‌کند. البته این بستگی به این دارد که کدام شاخص ممکن است تنوع بیشتری نسبت به سایرین داشته باشد. به عنوان مثال، S&P 500 دارای بیش از 500 جزء سهام است در حالی که داو جونز Industrial Average تنها 30 جزء دارد که تنوع آن را به مراتب کمتر می‌کند. حتی اگر صاحب یک صندوق سرمایه‌گذاری شاخصی در S&P 500 هستید، لزوماً این یک سبد دارایی متنوع نیست، زیرا باید سایر طبقات دارایی با همبستگی پایین، از جمله اوراق قرضه را نیز در نظر بگیرید. 

به طور کلی اگر اقدام به خرید سهام در بخش املاک کردید، بهتر است سهام بعدی را از بخش خودرو یا کالا خریداری کنید. این گونه ریسک تنوع‌بخشی شما کاهش می‌یابد. 

آیا می توانیم یک پرتفوی را بیش از حد متنوع کنیم؟

بله، با این حال اگر افزودن یک سهام جدید به پرتفوی، ریسک کلی آن را افزایش و یا بازده مورد انتظار آن را کاهش دهد، اینگونه اهداف متنوع‌سازی هرگز تامین نشده است. تنوع بیش از حد زمانی اتفاق می‌افتد که در حال حاضر تعداد ایده‌آلی از اوراق بهادار در یک سبد وجود داشته باشد که هیج همبستگی زیادی با یکدیگر نداشته باشند. 

ریسک پرتفوی چگونه اندازه‌گیری می‌شود؟

ریسک یک پرتفوی متنوع با انحراف استاندارد کل بازده اندازه‌گیری می شود. هر چه انحراف معیار بزرگتر باشد، ریسک مورد انتظار آن بیشتر است.

سخن پایانی

سرمایه‌گذاری علاوه‌بر سوددهی باید سرگرم‌کننده باشد. این کار در برخی مواقع می‌تواند در زندگی فرد آموزنده و مفید باشد. با اتخاذ یک رویکرد منضبط و استفاده از استراتژی‌های متنوع‌سازی، خرید و هولد کردن و میانگین‌سازی هزینه دلاری، ممکن است سرمایه‌گذاری را حتی در بدترین زمان‌ها نیز سودمند کنید.

پیشنهاد مقاله: با این ۵ استراتژی عملکرد خود را در ترید فارکس بهتر کنید

در مورد این بازخورد بگذارید

  • کیفیت
  • قیمت
  • خدمات

طرفداران

+
فیلد را اضافه کنید

منفی

+
فیلد را اضافه کنید
تصویر را انتخاب کنید
ویدیو را انتخاب کنید