14 بهمن 1401
استراتژی های تریدینگ مدیریت ریسک

کتاب مقدس معامله‌گری – بهترین استراتژی برای ایجاد پلن‌های معامله‌گری 

ترید فارکس

در این مقاله، تیم Trading Strategy Guides به شما نشان می‌دهد که چگونه بهترین استراتژی معاملاتی را اتخاذ کنید. ما برای این کار یک برنامه معاملاتی آسان را در نظر گرفته‌ایم که مهارت‌های معاملاتی شما را تقویت می‌کند. 

پس از مطالعه دقیق این مقاله، شما با تکنیک‌های تریدینگ آسان اما پرسود آشنا خواهید شد.

اگر به تازگی وارد بازارهای معاملاتی ریسکی شده‌اید، در این راهنما نکات جذابی یاد خواهید گرفت. 

از کجا شروع کنیم؟

 • ابتدا، چارچوب زمانی ترجیحی خود برای معاملات را در نظر بگیرید. این به تعهد کاری و ترجیح شخصی شما بستگی دارد.
 • دوم این که باید نوع معاملات خود را مشخص کنید؛ این که آیا می‌خواهید معاملات خود را در جهت روند، یا همان استراتژی پیروی از پیش ببرید؟ یا می‌خواهید یک معامله‌گر‌ ضد روند باشید و الگوهای معکوس را در پیش بگیرید؟ 
 • مورد بعدی دریافت سیگنال‌های معاملاتی دقیق است. شما می‌توانید از پرایش اکشن، سطوح حمایت و مقاومت، اندیکاتورها یا ترکیبی از این‌ها استفاده کنید.
 • چهارم، شما باید یک استراتژی مدیریت ریسک که به تعیین حد ضرر ختم می‌شود انتخاب کنید. توصیه ما برای تعیین حد ضرر، 2% از ارزش کلی حساب در هر معامله است. به این معنی که اگر 100 دلار برای سرمایه‌گذاری در نظر گرفتید، تنها 2 دلار را برای حد ضرر خود انتخاب کنید. برای شروع، این رقم عالی است. در نهایت، باید برنامه معاملاتی خود را بک تست (استفاده از داده‌های گذشته قیمت) کنید.

این‌ چهار مورد اساسا بهترین استراتژی معاملاتی برای معامله‌گران هستند. با این حال، یک برنامه معاملاتی خوب می‌تواند از اجزای بسیار بیشتری تشکیل شود. 

اکنون، بیایید نگاهی به بهترین استراتژی معاملاتی بیندازیم که می‌تواند الگوی یک برنامه معاملاتی موفق باشد. بسته به شرایی که دارید، برنامه شما ممکن است مشابه پلن ما یا پیچیده‌تر باشد. 

استراتژی تریدینگ در بازار فارکس
استراتژی‌های معاملاتی در بازار فارکس

بهترین استراتژی برای ایجاد پلن‌های معامله‌گری

هدف ما از مقاله پیش رو این است که شما را تبدیل به یک معامله‌گر حرفه‌ای کنیم. این مقاله باید به گونه‌ای مطالعه شود تا تمامی نکات در ذهن شما دیکته شوند. به اصطلاح شما باید آن را تبدیل به کتاب مقدس معامله‌گری خود کنید! متأسفانه 90 درصد از کل معامله‌گران بدون برنامه معامله می‌کنند.

برنامه شما باید تمام قوانین معاملاتی لازم را در خود داشته باشد. در غیر این صورت هیچگاه به سود نخواهید رسید. اگر می‌خواهید یک برنامه معاملاتی موفق داشته باشید، این راهنما را گام به گام دنبال کنید.

ما قصد داریم برخی از جنبه‌های کلیدی را مرور کنیم که می‌توانید از آن‌ها به عنوان راهنما جهت ساختن پلن‌های معامله‌گری خود استفاده کنید.

موارد زیر برخی از اجزای ضروری یک طرح معامله‌گری حرفه‌ای هستند:

بررسی اجمالی و اهداف معامله‌گری شما

این بخش بسیار حیاتی است، زیرا شما باید یک چشم‌انداز یا برنامه‌ریزی مناسب برای آنچه می‌خواهید از طریق تجارت به دست آورید داشته باشید.

معامله برای به دست آوردن پول خوب است، زیرا این همان چیزی است که در وهله اول افراد را به سمت تجارت جذب می‌کند. اما شما باید انگیزه بسیار بیشتری داشته باشید. این همان چیزی است که شما را در هر زمان که در معاملات دچار مشکل می‌شوید، سرپا نگه می‌دارد.

شما برای ادامه دادن به تجارت خود نیاز به داشتن یک دلیل اساسی دارید. در غیر این صورت با هر نوسان و شکست، مطمئنا روحیه شما از بین خواهد رفت.  اما اگر دلیل محکمی برای تجارت خود داشته باشید به پیروی از روند بازار ادامه می‌دهید و در طول زمان به این روند اعتماد خواهید کرد.

پلن‌های معامله‌گری شما شخصی خواهند بود، زیرا هر معامله‌گر اهداف و جاه‌طلبی‌های متفاوتی دارد. 

پلن معاملاتی – بازه زمانی ترجیحی

انتخاب بازه زمانی برای معاملات بستگی به شخصیت شما دارد. اگر خواهان کسب فوری هستید، بهتر است سراغ معاملات لحظه‌ای و کوتاه در تایم فریم‌های 5 تا 15 دقیقه بروید.

با این حال، اگر شما یک فرد صبور هستید و دوست دارید قبل از تصمیم‌گیری در مورد معاملات خود مطالعه کنید، بهتر است بازه زمانی 4 ساعته و تایم فریم روزانه را انتخاب کنید.

همچنین می‌توانید بسته به سطح تجربه خود، از استراتژی چند تایم فریم استفاده کنید.

پلن معاملاتی – سشن‌های معاملاتی ترجیحی

نکته بعدی که باید در مورد آن تصمیم بگیرید این است که سشن یا جلسه معاملاتی خود را انتخاب کنید. اگر صرفاً در حال معامله روزانه هستید، ممکن است ترجیح شما انتخاب یک جلسه معاملاتی، مناسب با منطقه زمانی شما باشد.

برای نتیجه‌گیری بهتر توصیه می‌شود جلسه لندن (8:00 تا 16:00 بعد از ظهر به وقت گرینویچ) و جلسه نیویورک (13:00 تا 21:00 به وقت گرینویچ) را انتخاب کنید. این دو مورد از جمله نقدشوندگی‌ترین جلسات معاملاتی هستند، به خصوص زمانی که همپوشانی دارند.

با این حال، اگر در آسیا هستید و خواب برایتان ارزشمند است، باید بهترین استفاده را از جلسه آسیا ببرید. 

ابزار ترجیحی برای تجارت

چه جفت ارزی را می‌خواهید معامله کنید؟ از آنجایی که هر روز معاملاتی یکسان نیست، به شما توصیه می‌کنیم بر روی ابزارهایی تمرکز کنید که بهترین فرصت‌های معاملاتی را برای آن روز ارائه می‌دهند. اگر بازار فرصتی برای کسب درآمد ایجاد نمی‌کند، بهتر است آن را ترک کنید و به سراغ بازار بعدی مانند بازار سهام بروید. 

شما همچنین می‌توانید بیش از یک جفت ارز را برای معامله انتخاب کنید، اما همه این‌ها به سبک معاملاتی شما بستگی دارد.

اجرای معامله

 • فرآیند اجرای معامله به نحوه تنظیم معاملات شما بستگی دارد.
 • تصمیم خود را برای ورود به بازار یا خروج از آن چگونه پایه‌گذاری می‌کنید؟
 • اگر بازار بر خلاف میل شما عمل کند، چه تصمیمی برای محافظت از دارایی‌های خود می‌گیرید؟

این‌ها سه بخش اساسی هر استراتژی معاملات سهام هستند که باید قبل از انجام به آن‌ها پاسخ دهید. شما می‌توانید بر اساس الگوی پرایس اکشن وارد معامله شوید. اگرچه، گاهی اوقات روند بازار به عوامل مختلفی مانند جنگ اخیر اوکراین گره می‌خورد.

ابزارهای تکنیکال زیادی وجود دارد که می‌توان از آن‌ها برای تحریک معامله‌گر استفاده کرد. این شامل تشخیص سطوح حمایت و مقاومت، اندیکاتورها، الگوهای قیمت و ترکیبی از این‌ها می‌شود.

مدیریت سرمایه

مدیریت سرمایه برای موفقیت در درازمدت کاملا ضروری است. اگر ریاضی خوبی ندارید، می‌توانید نرم‌افزار ایجاد پلن‌های معامله‌گری را نصب کنید که می‌تواند به شما در تعیین پارامترهای ریسک کمک کند.

مدیریت ریسک بسیار مهم است، زیرا اگر حد ضرر خود را به خوبی درک نکنید، به احتمال زیاد مانند 95 درصد معامله‌گران دیگر خواهید بود که سرمایه‌هایشان را در این بازار از دست می‌دهند.

شما باید موقعیت خود را که به تعیین حدد ضرر و درصد ریسک در هر معامله مرتبط است، مشخص کنید.

میزان سرمایه‌ای که قرار است در هر معامله ریسک کنید، متغیر دیگری از استراتژی مدیریت سرمایه شما است که باید به آن توجه شود. این معادل سرمایه‌ای است که در صورت از دست دادن هرگز نباید شما را آزرده خاطر کند، چراکه از قبل احتمال چنین چیزی را می‌دادید.

پیگیری معاملات خود

خلاصه‌ای دقیق از سوابق فعالیت‌های تجاری خود در بیاورید!

بدیهی است که شما باید در طول مسیر روند از تمامی مسائل (دلایلی نوسان، دلایل رشد و …) باخبر باشید. اینگونه خیلی بهتر می‌توانید مسیر روند را دنبال کنید.

البته، پیگیری چارچوب ذهنی و طرز فکر نیز مهم هستند.

 • چه کاری را در این هفته گذشته خوب انجام دادید؟
 • نقاط قوت و ضعف شما چه بوده است؟
 • اشتباهات شما کجا بوده است؟

پاسخ به این سوالات و ثبت یک سوابق دقیق به شما این فرصت را می‌دهد که به عقب برگردید و معاملات خود را بررسی کنید و تاریخچه مفصلی از فعالیت‌های معاملاتی خود داشته باشید.

وقتی این موارد را یادداشت می‌کنید، به شما کمک می‌کند چیزهای مهمی را که شما را به انجام معاملات موفق هدایت می‌کنند، به خاطر بسپارید. در نتیجه، زمانی که بتوانید متغیرهایی را که به شما در انجام معاملات سودآور کمک کرده‌اند شناسایی کنید، آنگاه آزادی عمل را در معاملات خود به دست خواهید آورد.

بهترین استراتژی برای ایجاد پلن‌های معامله‌گری، یک طرح بزرگ با هزاران صفحه نیست. آنچه شما باید بدانید این است که بهترین استراتژی باید موثر، کوتاه و ساده باشد.

نتیجه‌گیری

هر کسی سبک معاملاتی و تحمل ریسک منحصر به فرد خود را دارد. توصیه می‌شود پلن معاملاتی شخصی خود را که از الگوی طرح معاملاتی برجسته شده در این راهنمای معاملاتی پیروی می‌کند، ایجاد کنید. یک اصل اساسی معاملاتی وجود دارد که می‌گوید «اگر موفق به برنامه‌ریزی نشدید، در حال برنامه‌ریزی برای شکست هستید» و اگر در تجارت جدی هستید و اگر موفقیت بلندمدت می‌خواهید، به یک برنامه معاملاتیمناسب نیاز دارید. 

شما می توانید با استفاده از نرم افزار ویژه طرح معاملاتی، استراتژی خود را طراحی کنید یا به سادگی از استراتژی معاملاتی ما استفاده کنید که در بین سایر استراتژی‌ها بهترین است.

با تشکر از همراهی شما برای خواندن این مقاله!

در مورد این بازخورد بگذارید

 • کیفیت
 • قیمت
 • خدمات

طرفداران

+
فیلد را اضافه کنید

منفی

+
فیلد را اضافه کنید
تصویر را انتخاب کنید
ویدیو را انتخاب کنید