14 بهمن 1401
مدیریت ریسک

5 روش اساسی برای مدیریت ریسک

مدیریت ریسک

هر چه سن انسان بالاتر می‌رود، احتمال وقوع مشکلات سلامتی نظیر حمله قلبی بیشتر می‌شود. اگر بخواهیم مدیریت ریسک را به این موضوع ربط دهیم، اینگونه برآورد می‌شود که پیش از بالارفتن سن به فکر ورزش کردن و تغذیه مناسب باشیم تا احتمال بروز چنین مشکلاتی را کاهش دهیم. 

مدیریت ریسک، یک استراتژی دفاعی برای آماده شدن برای موارد غیرمنتظره است. از مهمترین جنبه‌های مدیریت ریسک می‌توان به اجتناب، ریتنشن، تسهیم، انتقال، پیشگیری و کاهش زیان اشاره کرد که امکان استفاده از آن‌ها در تمام موقعیت‌های زندگی وجود دارد. 

نکات کلیدی:

اجتناب (Avoidance):
به معنای عدم شرکت در فعالیت‌هایی است که می‌تواند به شما آسیب برساند. به طور مثال سیگار کشیدن یک کار اشتباه است که برای سلامتی مضر می‌باشد.

رتنشن (retention):
به معنای حفظ وضعیت مطلوب کنونی است. به طور مثال، اگر همیشه جاده چالوس را برای سفر به مازندران انتخاب می‌کنید و در این مدیت هیچ تصادفی نکرده‌اید، نیازی به انتخاب مسیرهای دیگر نیست. چراکه ممکن است در آن مسیر با موانع مختلفی از جمله دست‌انداز، شیب‌های تند و … مواجه شوید. این قضیه در روش سرمایه‌گذاری مطلوب شما نیز صدق می‌کند.

تسهیم ریسک (Sharing):
تسهیم ریسک به معنای به حداقل رساندن ریسک است. این روش در مثال حق بیمه کارمندی کاملا صادق است؛ به طوری که کارفرما حق بیمه را با کارمندان خود شریک می‌شود.

انتقال (Transferring):
استفاده از بیمه سلامت نمونه‌ای از انتقال ریسک است، زیرا خطرات مالی مرتبط با مراقبت‌های بهداشتی از فرد به بیمه‌گذار منتقل می‌شود.

پیشگیری و کاهش زیان (Loss prevention and reductio):
این روش مدیریت ریسک به جای حذف کامل زیان، تلاش می‌کند تا زیان را به حداقل برساند. در حالی که ریسک را می‌پذیرد، بر روی مهار ضرر و جلوگیری از گسترش آن تمرکز می‌کند.

اجتناب

اجتناب روشی برای کاهش خطر با شرکت نکردن در فعالیت‌های خطرناکی است که ممکن است منجر به آسیب، بیماری یا مرگ شوند. کشیدن سیگار نمونه‌ای از این فعالیت‌ها است، زیرا اجتناب از آن ممکن است خطرات سلامتی را کاهش دهد.

طبق گزارش انجمن ریه آمریکا، سیگار عامل اصلی مرگ و میر قابل پیشگیری در ایالات متحده است و سالانه جان بیش از 480 هزار نفر را می‌گیرد. نرخ ابتلا به سرطان ریه تنها زمانی افزایش می‌یابد که افراد سیگار می‌کشند.

شرکت‌های بیمه عمر با افزایش حق بیمه برای افراد سیگاری در مقابل غیرسیگاری‌ها، حد ضرر خود را کاهش می‌دهند. بر اساس قانون مراقبت‌های بهداشتی مقرون به صرفه که با نام اوباماکر (Obamacare) نیز شناخته می‌شود، بیمه‌گران سلامت می‌توانند بر اساس سن، جغرافیا، جمعیت خانوار و وضعیت سیگار کشیدن، حق بیمه را افزایش دهند. این قانون به شرکت‌های بیمه اجازه می‌دهد تا حق بیمه را برای افراد سیگاری تا 50 درصد افزایش دهند.

نکته: استراتژی‌های مدیریت ریسک که در دنیای مالی استفاده می‌شوند را می‌توان برای مدیریت سلامت خود نیز به کار برد.

ریتنشن

ریتنشن به معنای آگاهی از ریسک و پذیرش آن است. این نوع ریسک هزینه‌ای برای کمک به جبران خطرات بزرگتر، مانند انتخاب یک طرح بیمه درمانی با حق بیمه کمتر که دارای نرخ فرانشیز بالاتری است. این بدان معناست که بیمه در صورت بروز حادثه، تنها بخشی از خسارت را پرداخت می‌کند. بخش دیگر را خودتان باید پرداخت کنید. برای درک بهتر موضوع بهتر است یک مثال ساده بزنیم:

احتمال بارندگی در شمال کشور در بهار بسیار بالاست، در صورتی که نرخ بارندگی در جنوب در همین زمان بسیار کمتر است. حال، مسافری برای سفر به شمال کشور قصد ندارد هزینه‌ای برای خرید چتر پرداخت کند. با این که می‌داند در این بازه زمانی، احتمال بارندگی بسیار بالاست. در واقع او با علم اینکه احتمال بارندگی در این برهه از زمان بسیار بالاست، باز هم با خود چتر نمی‌برد.  

این قضیه در بازارهای مالی نیز کاملا صادق است. به طوری که سرمایه‌گذار می‌داند که بازار ارزهای دیجیتال به شدت پر نوسان هستند، اما باز هم برای خرید رمزارز مورد نظر خود ریسک می‌کند. 

تسهیم

تسهیم ریسک به معنای به حداقل رساندن ریسک است. این روش در مثال حق بیمه کارمندی کاملا صادق است؛ به طوری که کارفرما حق بیمه را با کارمندان خود شریک می‌شود. به این معنی که نصف حق بیمه را کارفرما و نصف دیگر را کارمند پرداخت می‌کند. منظور اصلی این است که با مشارکت بیشتر شرکت‌کنندگان در خطرات، هزینه‌های حق بیمه (به طور کلی جبران خسارت) باید به طور متناسب کاهش یابد.

انتقال

استفاده از بیمه سلامت نمونه‌ای از انتقال ریسک است، زیرا خطرات مالی مرتبط با مراقبت‌های بهداشتی از فرد به بیمه‌گذار منتقل می‌شود. شرکت‌های بیمه، ریسک مالی را در ازای کارمزدی که به عنوان حق بیمه شناخته می‌شود و قراردادی مستند بین بیمه گر و فرد، پرداخت می‌کنند. در این قرارداد کلیه ضوابط و شرایطی که باید رعایت شود تا بیمه‌گذار مسئولیت مالی پوشش ریسک را به عهده بگیرد، بیان شده است.

با پذیرش شرایط و ضوابط و پرداخت حق بیمه، بیمه شده موفق می‌شود بخش اعظم ریسک را به بیمه‌گذار منتقل کند. در این هنگام، بیمه‌گذار برای تعیین خسارت احتمالی، تمامی ابزارها و الگوریتم‌های مرتبط را به کار می‌گیرد. پس از این که بیمه‌گذار میزان خسارت را برآورد کرد، تمامی شرایط مندرج در قرارداد را می‌سنجد و در صورت تطابق، هزینه را به بیمه شده پرداخت می‌کند. 

پیشگیری و کاهش زیان

این روش مدیریت ریسک به جای حذف کامل زیان، تلاش می‌کند تا زیان را به حداقل برساند. در حالی که ریسک را می‌پذیرد، بر روی مهار ضرر و جلوگیری از گسترش آن تمرکز می‌کند. نمونه آن در بیمه سلامت، مراقبت‌های پیشگیرانه است.

بیمه‌گذاران بهداشت همواره بیمه‌شدگان را تشویق به چکاپ کامل و پیشگیرانه در طول سال می‌کنند. آن‌ها حتی هزینه این ویزیت‌ها را نیز به گردن می‌گیرند. بیمه‌گذاران می‌دانند که تشخیص زودهنگام مشکلات سلامت و انجام مراقبت‌های پیشگیرانه می‌تواند به کاهش هزینه‌های پزشکی در بلندمدت کمک کند. 

در مورد این بازخورد بگذارید

  • کیفیت
  • قیمت
  • خدمات

طرفداران

+
فیلد را اضافه کنید

منفی

+
فیلد را اضافه کنید
تصویر را انتخاب کنید
ویدیو را انتخاب کنید